İran için Koronavirüs Kaynaklı Seyahat Kural ve Kısıtlamaları

27.05.2022 - 00:00:00

12 yaş ve üzeri yolcular aşı belgesi veya PCR (72 saati aşmayan) test ile İran'a seyahat edebilirler.

Detaylar için ekteki tabloya bakabilirsiniz.

-----

15.02.2021

İran’a seyahat için dikkat edilmesi gereken hususlar;

İran'a Seyahat Edecek Yolcular için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

1. YABANCI UYRUKLU YOLCULAR:

İran uyruklu olmayan tüm yabancı uyruklu yolcular negatif moleküler test sonucu ibraz etmek zorundadır.

A. Tüm yolculardan, uçuştan önce, 72 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkedeonaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

B.Test sonucunun alınış süresi varışta 72 saati geçmiş olan yolcular, tıbbi muayeneye tabi tutulacaktır. Herhangi bir şüpheli belirtiolması durumunda, PCR testi yapıldıktan sonra, test sonucu hazırlanana kadar hasta belirlenen yerlerde karantinaya alınacaktır. Testin pozitifçıkması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen karantina yerlerinde on dört gün boyunca kalacaklardır. Yolcu, tıbbi testler ve konaklamadâhil tüm masrafları karşılayacaktır.

C. Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmışolmalıdır.

D. Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayanyabancı yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları göstermeyen yabancı yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.

2. İRAN VATANDAŞLARI:

Yurtdışında kalış süresi 7 günden fazla olan İran vatandaşlarının, negatif Covid-19 moleküler testi içeren geçerli sağlık sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

A.Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmışolmalıdır.

B.Taşıyıcı, herhangi bir nedenle bir sertifika alamayan İranlı yolcuları kabul edebilir ancak varışta PCR testi yapılacaktır. Bu yolcularınyazılı bir taahhüt vererek evde karantinada kalmaları gerekmektedir.

C.Test sonucu pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen karantina yerlerinde 14 gün boyunca kalacaklardır. Yolcu,tıbbi testler ve konaklama dâhil tüm masrafları karşılayacaktır.

3. Mütekabiliyet aslına konu diplomatik, hizmet veya hususi pasaportla seyahat eden görevli yolculara menşe ülkede laboratuvar testiyaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

A. Varışta tıbbi muayene yapılacaktır. Herhangi bir şüpheli belirti olması durumunda, PCR testi yapıldıktan sonra, yolcu yazılı birtaahhütte bulunarak test sonucu negatif çıkana kadar büyükelçilikte veya belirlenen yerlerde karantinada kalmalıdır.

B. Testin pozitif çıkması halinde, yazılı bir taahhütle 14 gün karantinada kalmaları zorunludur. Bu tür yolcular test ücretini ödemektenmuaftır.

4. İlk kalkış noktası İngiltere, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Seyşeller, Angola, Mozambik, Lesotho, Malavi, Zambiya, Esvatini, Moritus olan veya İran'a seyahatlerinden önce son iki hafta içerisinde bu ülkelerden birinde bulunan yolcuların İran!a girişlerine izin verilmeyecektir. Bu yolcular ilk kalkış noktasından sefere kabul edilmemelidir.

5. Seyahatinin başlangıcı AB ülkelerinden biri olan veya İran'a seyahatlerinden önce son iki hafta içerisinde bu ülkelerde ikamet eden yolcuların İran'a giriş yapmaları için alttaki koşulları sağlamaları gerekmektedir:

A. Bulundukları ülkedeki İran Konsolosluk temsilciliği tarafından mühürlenen negatif PCR testini içeren sağlık sertifikasını ibrazetmesi.

B. Negatif PCR testi olmasına rağmen varışta gerek görüldüğünde yeni bir PCR testi ve 14 günlük karantinaya tabi olabileceklerinikabul ettiklerine dair beyan formunu doldurması.

6. Tüm İranlı ve yabancı yolculara (sağlık sertifikasına sahip olanlar dâhil) varışta tıbbi tarama yapılacaktır. Herhangi bir Covid-19 şüpheli vaka tespitinde, PCR testi yapıldıktan sonra yolcunun belirlenen yerlerde 14 gün karantinaya alınması gerekmektedir.

7. Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronautical-operations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri formu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir.

8. Turistik amaçla seyahat eden yolculara havalimanında varış vize uygulaması ikinci bir bildirime kadar askıya alınmıştır.

9. E-vize uygulaması devam etmekte olup http://e_visa.mfa.ir/en/ adresinden başvuru yapılmalıdır.

A. Başvuru formunu doldurmak (Visa Grant Notice) tek başına ülkeye giriş yapmak için yeterli değildir. Yolcular, kendilerine geçerlibir e-vize numarası (IR-00000000000) verilene kadar süreci takip etmelidir.

B. Elektronik vize numarasını almamış yolcular İran'a kesinlikle gönderilmemelidir.

C. Geçerli e-vize numarası olmadan gönderilen yolcuların ülkeye girişine izin verilmeyecek INAD olarak çıktıkları noktaya geri gönderileceklerdir.

BİZE ULAŞIN

İran için Koronavirüs Kaynaklı Seyahat Kural ve Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın