Malezya Covid-19 Kısıtlamaları

22.08.2022 - 09:00:00

Malezya Sağlık Bakanlığı pandemi kaynaklı ülke giriş koşullarını aşağıdaki gibi güncellemiştir.

Uygulama 31.07.2022 saat 16:00 itibariyle yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda Malezya’ya seyahat edecek tüm yolcular için Mysejahtera uygulaması ve pre-departure form doldurma zorunlulugu kaldırılmıştır. Bunun yanında OKTB talepleri, transit yolcular ve VOA ile ilgili aşağıdaki kuralların uygulaması devam edecektir. Vize kuralları Itibariyle yolcular Covid-19 öncesi kurallara tabidir. Lakin VOA (Visa On Arrival) uygulaması henüz yürürlüğe alınmadığı için Malezya’ya girişte “Visa on arrival” (VOA) alabileceği belirtilen ülke vatandaşlarının Malezya konsolosluklarından vize almalari gerekmektedir.

NOT: Malezya Immigration otoritesi 01.04.2022 tarihinden itibaren OK TO BOARD taleplerine dönüş yapmayacağını belirtmiştir. Transit yolcu kabulunde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önemlidir.

1. Vizesiz transite 24 saate kadar müsade edilmektedir.

2. Yolcu biletinin bağlantılı (conjunction), bagajının son noktaya kadar bağlanması ve devam seferi icin biniş karının olması gerekmektedir. İlgili devam seferinin faal oldugunun teyyidi açısından biniş kartı ibraz edemeyen yolcular için ilgili havayolunun web sitesinden online check-in yapabilmeli veya rezervasyonlarının aktif olduğunu ibraz edebilmelidirler.

3. Istasyon olarak OKTB listesi gönderdiğimiz UNWFP charter ve diğer charter ucuşlardaki ismi belirtilen yolcular yukarıda belirtilen 2. Madde’den muaf tutulabilirler.

-------------------------------------------------------------------

Malezya Sağlık Bakanlığı pandemi kaynaklı ülke giriş koşullarını aşağıdaki gibi güncellemiştir. Uygulama 30.04.2022 saat 16:00utc itibariyle yürürlüğe girecektir ve 01.04.2022 tarihinden itibaren KUL varışlı yolcular için geçerli olacaktır.

Malezya Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı bu duyuru uyarınca Malezya'ya giriş yapacak tüm yolcuların:

1)Uçuştan en az 1 hafta öncesinde Mysejahtera aplikasyonunu telefonlarına indirmeleri, kayıt yaptırıp uygulamayı aktifleştirmeleri zorunludur.

2)12 yaş üstü full aşısı (fully vacctinated) olmayan tüm yolcuların uçuştan en fazla 2 gün önce rt-pcr testi yaptırmaları zorunludur. (Fiziksel olarak test sonucunu kontrol etmeniz gerekmemektedir. Yolcu kabul esaslarına bakınız)

3)12 yaş üstü full aşısı (fully vacctinated) olmayan ve uçuştan önce en az 6 en fazla 60 öncesinde covid-19 geçiren yolcular eğer hastaneye yatarak tedavi olmuşlarsa ''fit to travel'' raporu, evde tedavi olmuşlarsa en fazla uçuştan 2 gün öncesinde yapılmış rtk-ag negatif test sonucu ibraz etmelidirler. Bu yolcular uçuş öncesi rt-pcr testinden muaftırlar. (Fiziksel olarak test sonucunu veya kontrol etmeniz gerekmemektedir. Yolcu kabul esaslarına bakınız)

4)12 yaş ve altı yolcular uçuş öncesi rt-pcr veya rtk-ag testinden muaftırlar.

5)Uçuştan en az 2 gün öncesinde Mysejahtera aplikasyonu içerisindeki pre departure form'u doldurmaları zorunludur. Akabinde sistem otomatik olarak travellers card üretecektir.

6)12 yaş üstü full aşısı (fully vacctinated) olmayan yolcuların Mysejatera aplikasyonu içerisinde üretilen travellers card üzerinde bulunan ''pre departure test'' kısmındaki linkten test sonuçlarını veya raporlarını yüklemeleri zorunludur. Akabinde ''pre departure'' test kısmı yeşil renkle ''submitted'' olduğu kontrol edilmelidir.

Yolcu kabul esasları: Yolcuları sefere kabul ederken kontrol etmeniz gereken yegane kurallardır. Aşağıdaki belirtilen kurallardan başka herhangi bir döküman kontrolü yapmanıza gerek yoktur.

1)Malezya Sağlık Bakanlığı'nın havayollarına yaptığı bildirim uyarınca sefere kabulde havayollarının sadece Mysejahtera uygulaması içerisinde yolcuların pre departure form'u doldurduktan sonra uygulamanın otomatik olarak ürettigi travellers card kontrolu yapmaları zorunludur. Her bir yolcunun yaşına bakılmaksızın Mysejahtera içerisinde travellers card sahibi olması zorunludur. Ekteki infografikte yolcularin Mysejahtera uygulaması içerisinde pre departure form'u nasıl dolduracakları ve travellers card ne şekilde elde edecekleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

*Travellers card ilgili formu doldurduktan sonra uygulamanın ''profile'' kısmından görüntülenebilir. Öncesinden ''profile'' sayfası yenilenmelidir.

*Mysejahtera uygulaması içerisinde travellers card sahibi olmayan yolcular sefere kesinlikle kabul edilmemelidir.

2)12 yaş üstü full aşısı olmayan (fully vaccinated) tüm yolcuların travellers card içerisinde pre-departure test kısmının ''submıtted'' olması zorunludur. Bu yolculardan pre-departure test kısmı ''submıtted'' olmayan/görülmeyen yolcular sefere kesinlikle kabul edilmemelidir.

3)Vize kuralları itibariyle yolcular covid-19 öncesi kurallara tabidir. Lakin voa (visa on arrival) uygulaması henüz yürürlüğe alınmadığı için Malezya'ya girişte ''visa on arrival'' (voa) alabileceği belirtilen ülke vatandaslarının Malezya Konsolosluklarından vize almaları gerekmektedir.

4)Uzun dönem Malezya vizesi olan yolcuların haricindeki tüm yabancı yolcuların dönüş biletinin olması ve seyahatlerini karşılayacak yeterli parasının olması zorunludur. Son bir ayda artan inad nedeniyle bu konuda hassasiyet gösterilmesi oldukça önemlidir.

5)Uzun dönem Malezya vizesi olan yolcuları haricindeki tüm yabancı yolcuların pasaport geçerlilik süresi giriş tarihinden itibaren en az 6 ay olması zorunludur.

Pre departure formunu ve test sonucu yükleme esnasında karşılaşılan bazı sorunlara ilişkin Mysejahtera yardım masasının önerileri aşağıdaki gibidir.

1)Formu doldurma esnasında boş ekran ile karşılaşılması: İnternet bağlantısının güçlü ve veri akışının hızlı olduğundan emin olunması istenmiştir.

2)Test sonucunun yüklenebilmesi için: telefonun ayarlar kısmından uygulamanın tüm erişimlere (resim, kamera vb.) Açılması istenmiştir.

3)Service error: Ayarlar kısmında aplikasyon ''force stop'' yapılıp ''clear cache data'' yapıldıktan sonra aplikasyon yeniden başlatılmalıdır.

4)Diğer sorunlar için: Aplikasyon kapatılıp tekrar açılmalı eğer düzelmiyorsa aplikasyondan çıkılıp tekrar giriş yapılmalı şayet halen sorun devam ediyorsa aplikasyon silinip yeniden yüklenmelidir.

Ekte bulunan infografiği referans olması veya yolculara vermek üzere çoğaltılıp kontuarda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Uygulama yeni olduğu için bir çok soru ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Bunun yanında ekteki video ayrıca istifadenize sunulmuştur.

Not: Malezya immigration otoritesi 01.04.2022 tarihinden itibaren ok to board taleplerine dönüş yapmayacağını belirtmiştir.

Transit yolcu kabulünde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önemlidir.

1)Vizesiz transite 24 saate kadar müsaade edilmektedir.

2)Yolcu biletinin bağlantılı (conjunction), bagajının son noktaya kadar bağlanması ve devam seferi için biniş kartının olması gerekmektedir. ilgili devam seferinin faal olduğunun teyidi açısından biniş kartı ibraz edemeyen yolcular için ilgili havayolunun web sitesinden online check-in yapabilmeli veya rezervasyonlarının aktif olduğunu ibraz edebilmelidirler.

3)Istasyon olarak oktb listesi gönderdiğimiz unwfp charter ve diğer charter uçuşlardaki ismi belirtilen yolcular yukarıda belirtilen 2. Madde'den muaf tutulabilirler.

Ek-1 için TIKLAYINIZ.

EK-2 için TIKLAYINIZ.

Ek-3 için TIKLAYINIZ.

BİZE ULAŞIN

Malezya Covid-19 Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın